Ana Sayfa

Grip Olunca Evde Yapılabilecek Tedaviler

Yazan: editor - 5 December 2011

Bebeğiniz neden sık sık grip oluyor?

Bizi sefil perişan bir gribe sürükleyecek 200 kadar virus olduğunu biliyor muydunuz? Henüz bağışıklık sistemi tam oluşmayan bebeğinizin, neden 2 hafta geçmeden yine grip olduğunu şimdi anlıyorsunuz sanırım.
Ben anladım. Maden gribe defaten yakalanmak bu kadar kolay, kendim, sevdiklerim ve minik çakıl taşım için evde ne gibi tedaviler uygulayabilirim araştırdım.
Tecrübeme göre evde bazı önlemler hızlıca alınırsa, grip o kadar da kötü seyretmeyebiliyor. Evet doktora gidip ilaç almak da bir çare, ama ben zorunlu olmadıkça ilaç almayı sevmeyenlerdenim. Zira biz antibiyotiğin şeker reçete edilir gibi verildiği bir nesiliz. Oysa İngiltere’de geçirdiğim biricik yıl ve sonrasında gelen aydınlanma öğretti ki, bakteri olmadan antibiyotik almak yarardan çok zarar veriyor. Çünkü antibiyotik yalnızca zararlıları değil, vücudumuzdaki yararlı bakterileri de temizliyor. Ve biz bir sonraki sefer daha da kolay hasta oluyoruz.
Yani güvenilen bir doktor tarafından reçete edilmeyen ilaca hayır. Yıllarca denenmiş, işe yaradığı kanıtlanmış yöntemlere evet. Bebeğiniz üşütürse, grip veya nezle olursa evde neler yapabilirsiniz? Buyrun öğrendiklerim:
 • Bolca dinlenme (her yaş)

Park yataktan çadır

Hastalıkla savaşmak için bedenimiz enerjiye ihtiyaç duyar. Bu yüzden dinlenmek ve bol bol enerji toplamak çok önemli. Meleğin parkta koşturmasına bir süre ara verin. Beraber kitap okuyup, bedeni çok yormayan oyunlar oynayın. Hareketli veletleri sürekli yatakta tutmak mümkün olmayacağından, ona bir çadır kurmak veya almak için ideal zaman olabilir. Park yatağınızın üzerine atacağınız bir çarşafın harika bir çadır olacağı garantisini verebilirim. İçine puzzle, kitap ve boyama kalemleri koyarak yorulmadan geçirilecek eğlenceli zaman yaratabilirsiniz.
 • Nemli hava (her yaş)

Nemli hava, mukustan tıkanan burnun açılmasını sağlar. Evinizde hava nemlendirici bir cihaz yoksa, sıcak bir banyo ile hem mukusu hem de miniğinizi rahatlatabilirsiniz. Gökçe hasta olduğunda üşütebilirim endişesi ile bazen onu yıkamak istemiyorum. Böyle bir durumda banyo kapısının altına bir havlu sıkıştırın ve sıcak suyu sonuna kadar açın. Nemli banyoda 15 dakika kadar kalın. Bu da zor geliyorsa, mutfakta yemek yerken kapağı açık bir tencerelerde bolca su kaynatın ve soluduğu havanın nemli olmasını sağlayın.
 • Serum Fizyolojik (her yaş)

Hınkırmak… Küçükken bana yapılmasını söylenmesini istemediğim bir şeydi. Kaba ve zor gelirdi. Ama işe yarardı. Gökçe bunu yapamayacak kadar küçük olduğundan, serum fizyolojik kullanıyoruz bol bol. Sizin de bebeğiniz hala emiyorsa, tıkanık bir burun onu çok zorlayacaktır. Burnunu açmak için serum fizyolojiği emzirmeye başlamadan 15 dakika önce sıkın burnuna. Her deliğe iki üç damla sıkmanız yeterli olacaktır. 30 saniye kadar kafasını sabit tutun ve bir pompa yardımı ile yumuşayan sümüğü çekin.
Kendiniz içinse eczaneden Sterimar alabilir veya evde kendi tuzlu suyunuzu alabilirsiniz. 1 bardak suya yarım çay kaşığı deniz tuzu atıp, ağzı kapalı bir kavanozda saklayın ve burnunuzu bununla temizleyin. İçinde bakteri üreyebileceğinden, her yün yeni bir karışım hazırlayın. Aynı nedenle bebeğinizin serum fizyolojiğini de 24 saat geçince atıp yenisini açın.
 • Bol sıvı (6 ay ve üzeri)

Bol sıvı alımı vücudun susuz kalmasını engeller ve burundaki akıntıları seyreltir. Bunun için çocuğunuzun sevdiği içecekler hazırlayın. Aslında yalnızca su içmesi bile yeterlidir. Ancak normalde suyu bolca tüketmeme rağmen hasta olunca ben bile çok içmek istemiyorum. Bu durumda da meyveli karışımlar, bitki çayları, taze sıkılmış meyve suları da işe yarayacaktır.
Bebeğiniz 6 aylıktan küçükse ona yalnızca anne sütü veya formül mama vermeye devam edin. Bu kadar minik bebeklerin suya ihtiyacı olmadığını söylüyor doktorlar.
 • Tavuk suyu çorba (6 ay ve üzeri)

Tavuk suyunun gribin neden olduğu ağrılara, yorgunluğa ve ateşe iyi geldiğini biliyor muydunuz? Bebeğinize evde yapacağınız çorbayı ılınmasını bekleyip verebilir, pilav seviyorsa pilavını tavuk suyuna hazırlayabilirsiniz. Evde tavuk suyu nasıl hazırlanır diyorsanız, belki buradaki öneri çok hoşunuza gidebilir.
 • Başı kaldırmak (12 ay ve üzeri)

Bebeğinizin yatağının baş kısmın bir yastık veya havlularla hafifçe kaldırmanız, uyku sırasında daha rahat nefes almasını sağlayacaktır. Bunu bir yastıkla da yapabilirsiniz, ancak yastığa alışık değilse boynunun altındaki boşlukla çok rahat etmeyecektir.
 • Bal (12 ay ve üzeri)
Bal boğazı sarıp rahatlatacağından öksürüğü hafifletecektir. Bebeğinize 1 kaşık bal vermek onu bir hayli rahatlatacaktır. Bizim doktorumuz içine iki damla limon da sıkmamızı tavsiye eder. Bal gece yatmadan alınıyorsa, yapışkan bir gıda olduğundan dişler mutlaka fırçalanmalı. 1 yaşın altındaki bebeklere balın kesinlikle önerilmediğini tekrar hatırlatmak isterim.
Bolca el yıkamayı unutmayın. Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza değmemek virüsleri içeriye almamak demek.
Bizim çadırın içi de böyleydi bu arada. Sağlıklı ve keyifli günler…

Gökçe'nin dinlenme çadırı

Paylaş;

 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • email
 • FriendFeed
 • Live
 • Twitter


Bu yazı için Yorum Yok

Yorum Yazın

Arama

    'Twitter'da Bizi Takip Edin     'Friendfeed'de Bizi Takip Edin

Fotoğraflar

A photo on Flickr
A photo on Flickr
A photo on Flickr
A photo on Flickr
A photo on Flickr
A photo on Flickr
Protected by Copyscape Plagiarism Test