Ana Sayfa

Bebeğimin 1. Yaş Günü

Yazan: editor - 20 April 2011

Gökçe’nin yaklaşan 1. yaşgünü ile ilgili araştırmalarımı yaparken rastlamıştım bir blogda. Şimdi kim olduğunu hatırlayamıyorum ama arkadaşı blog yazarına “İlk yaş gününü kutladığın gece, miniğinin artık büyüdüğünü, bebeklikten çıktığını göreceksin” demişti. Daha  haklı olabilir miydi? Minicik diye sevdiğim kızım, yaşının hemen ertesinde daha bir çocuk oldu. Bunu en çok ellerinden anlıyorum. Arkadaşlarınınkine göre küçücük olan elleri daha bir çocuk-bebek eline döndü.

İki hafta önce kutlamaya karar verdiğimiz yaşgününe sıkışmış bir şekilde hazırlanırken Gökçe’deki bu farkları kaçırmadığıma çok seviniyorum.

Neden mi sıkıştık? Bebeğin ilk yaşını kutlayıp kutlamamak gerektiğinden emin değildim de ondan. Birincisi Gökçe çok küçüktü, kendi için yapılan eğlenceyi anlayacak mıydı ve bunun maliyetine/yorgunluğuna değer miydi? Babası “Nasıl yani, ilk yaşını kutlamayacak mıyız?” deyince bu soruları kafasında çevirip duranın yalnızca kendim olduğunu anladım. Hatta sahip olması gereken bir anıdan onu mahrum bırakma ihtimalini düşünebildiğim için kendime içerledim. Bir sürü doğum günü olacaktı evet, ama ya ilki?

Organizasyon olacaktı tamam. Şimdi vardı “Nasıl?” sorusu. Aileye ve arkadaşlarına iki farklı parti yapmanın daha iyi olacağına karar verdik. Yorucu olsa da ev sahibi açısından özel günü yönetmeyi kolaylaştırıyor bu ayrım. Ev kutlamamıza Mutfak Sırları‘ndan ev yapımı yemekler, şarap, şampanya ve By Ivan‘ın çikolatalı nefis pastası düştü.

Arkadaş partisi içinse bir not defteri edindim ki aklımdakiler, anneliğin yoğun mesaisi altında erozyona uğramasın. Defterden okuyorum:

Doğum günü teması: Kutlamanın merkez noktasını oluşturacak tema aynı zamanda Gökçe’yle ve bizim ona yüklediğimiz bir anlamla ilgili olmalıydı. Gökçe’nin doğumu bahara, tabiatın yenilendiği bir zamana dek gelmişken temayı bulmak çok zor olmadı aslında: Doğumun simgesi ve hayatın kaynağı “yumurtalar” olacaktı mutlaka. Bir de Winnie -The Pooh.

Parti süsleri: Bunun için Eminönü’ne iki kez gitmem gerekti. Kapıya asılacak “The Party is Here” yazısı, peçeteler, mumlar, balonlar, tüftüfler, kafaya karton şapkalar, duvarlara asılacak süsler, teşekkür kartları, miniklere verilecek hediyeler, cupcake kağıtları, süslü kürdanlar, 1 şeklinde kurabiye kalıbı, hediye çantaları… Hepsi için Namlı’nın sokağına ve Kahve Dünyasından yukarıya çıkan 2 sokağa bakmanız yeterli. Kim gidecek Eminönü’ne derseniz Parti Dünyası‘na veya Parti Paketi‘ne de  bakabilirsiniz.

Doğum günü elbisesi: Bize hediye gelen çok güzel bir jile elbise ile başlayıp, pastayı keserken M&S’dan aldığımız pembe tütüyü, İspanyol büzgülü pembe Zara T-shirt’ü giydik. Ayakkabılarımız pırıltılı çok güzel bir çift M&S babetti. Bu alışverişi önceden halletiğime çok sevindim. Son dakikada çok şıkışabilirdim. Abiye çocuk elbisesi deyince Tinimini haklı bir ün edinmiş. Fiyatları biraz yüksek ama  bakmak isteyebilirsiniz.

"Misafirleri Beklerken"

Fotoğraf çekimi: Bunu kendimiz halletmeyi seçtik.

İkramlar: Kahvaltının yanında 1 şeklinde pasta, çocuk-bebek davetlilerimizin yiyebilecegi 1 şeklinde kurabiye ve cupcake’ler ikram ettik. Son ikisini kendim yaptım. Kurabiyeler için Bonbonwelt‘deki limonlu portakallı kurabiyeye, cupcake için de Elmalı Anne Kek’ine bakabilirsiniz. Keki yaparken beyaz un yerine tam buğday unu, şeker yerine de pekmez kullandım ki minikler rahatça yiyebilsin. Partiyi Zamane Kahvesi’nde yaptığımız için kahvaltı zaten şahaneydi.

"1 Şeklinde Kurabiye ve Cupcakeler"

Pasta: 1 şeklindeki çikolatalı fıstıklı pastamız da Pelit imzasıyla bir gece önce hazırlandığından çok tazeydi. Gökçe salıncağı, kitapları ve cep telefonunu çok sevdiği için üzerinde buluta asılı bir salıncakta sallanan bir kız çocuğu vardı. Tadı da görüntüsü de nefisti.  Şeker hamurundan yapılan pastalar normal pastalara göre daha pahalı oluyor, fiyatı dilim başına 10-13 TL gibi düşünebilirsiniz. Şekil olarak Barbie bebekli pastalar da güzel görünüyor.  Ancak 1 pastada hem kayıp daha az olacağından, hem de bir kaç sene içinde zaten böyle bir pasta yaptıracağımızdan Barbie’li pastaları pas geçtik. Pasta üztüne yazdırılacak yazının beylik bir kutlama olmasını istemedik. Madem parti Gökçe’nindi, onun ağzından bir şey olmalı diye düşündük, o yüzden  “1 yaşındayım çok havalıyım” diye yazdık.

"Pastamız"

Davetiye: Sadece on-line davetiye gönderdik. Bunun için internetteki vahalardan biri olan Pingg‘i kullandım. Parti sonrası teşekkür notlarını da yine burası üzerinden gönderdim. RSVP’li gönderdiğiniz e-maille kim davetiyeyi inceledi, kim evet kim hayır dedi  takip edebiliyor ve davetli listenizi kolaylıkla yönetebiliyorsunuz. İnternet üzerinden iş nasıl yapılıra bence şahane bir örnek aynı zamanda.

"İlk Davetiyem"

Parti oyunları ve şarkılar: Aslında bir sürü aktivite ve şarkı bulmuştum partiden önce. Ancak gelecek kitle, bebekler, çocuklar ve anne babaları olacağından ortamı kendi curcunalı akışına bırakmayı tercih ettim. Çok da iyi oldu. Çocuklar balonlarla süslerle o kadar eğlendi ki, başka bir oyun zaten gerekmedi. 2. yaşı için fikirler hazır ama. Şarkılar ne olabilir derseniz şunları önerebilirim. Daha fazlasını isterseniz bana mail atın.

Isn’t  she Lovely – Stevie Wonder
Something in the Way she Moves – James Taylor
Daughter – Loudon Wainright III
My Wish – Rascal Flats
Baby Girl – Will Hoge
Little Girl – Tim McGraw

Parti de talaşı da bitti. Ben ve babası kutlamayı es geçmediğimiz için mutluyuz. Kızım sandığımdan daha fazla farkındaydı olan bitenin ve her iki kutlamasında da çok eğlendi. Gökçe ilk yaşını aldık, biz biraz daha yaşlandık.

Gökçe’ye not: İyi ki doğdun küçüğüm, yaşlanmanın en güzel yanı senin büyüdüğünü görmek.

Paylaş;

  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • email
  • FriendFeed
  • Live
  • Twitter


Bu yazı için 6 Yorum

1 | Semin Arslanoğlu

26.04.2011 Kategori: 9:14 am

Müge cim,
benim de minik kızımın 1.yaş günü yaklaşırken yazını okuma şansını buldum…çok tatlı hazırlanmış ve bunu süper bizle paylaşmışsın !!! Şu an önerdiğin şarkıları dinliyorum çok duygulandım ;bebekler çok özel hepsi mutlu sağlıklı olsunlar tüm yeni yaşlarında !
Sevgiler

2 | editor

26.04.2011 Kategori: 8:55 pm

Semincim,
Çok teşekkürler.
Kuzuların nice yaşlarını beraberce kutlayalım inşallah.
Sevgiler.

3 | Perihan Gürer

28.04.2011 Kategori: 8:38 pm

Nice mutlu yıllar Gökçe sevdikleriyle birlikte çooook mutlu bir ömrün olsun inşallah :)

4 | editor

04.05.2011 Kategori: 6:00 am

Çok teşekkürler Peri ve Ayda.
Ayda bebeğin de doğum günü kutlu olsun.

Sevgiler

5 | Songül ELÇİN

19.06.2011 Kategori: 8:08 pm

Merhabalar,
Müge hanım Fenerbahçe de tanışmıştık Erva nın annesi…Gökçe nin şansı bol bahtı açık, doğumgünü kutlu olsun.

Sevgiler

Not; Bende Erva ya geçen d.günü partisi yapmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim

6 | editor

20.06.2011 Kategori: 10:39 am

Merhaba Songül Hanım,
Erva’nın partisi için yardımcı olmak isterim. Hazırlıkla ilgili çoğu şeyi bu yazıda paylaşmıştım aslında. Başka sormak istedikleriniz olursa seve seve yardımcı olurum.

Erva’ya ve size sevgiler.

Yorum Yazın

Arama

    'Twitter'da Bizi Takip Edin     'Friendfeed'de Bizi Takip Edin

Fotoğraflar

A photo on Flickr
A photo on Flickr
A photo on Flickr
A photo on Flickr
A photo on Flickr
A photo on Flickr
Protected by Copyscape Plagiarism Test