Ana Sayfa

Gökçe Bebek İçin Yeni Oto koltuğu

Yazan: editor - 22 March 2011

Her bebek böyle mi, bilmiyorum. Gökçe arabada onu taşımak için kullandığımız ana kucağını hiç ama hiç sevmiyor.

Başlarda ona bebek arabası olarak aldığımız Kraft Fox’un ana kucağını kullanıyorduk. Biraz büyüyünce içinde omuzları sıkışmaya başladı. “Eyvah ne yapacağız?” derken arkadaşımın verdiği Maxi Cosi ana kucağı imdadımıza yetişti. Zaman da yaz olduğundan arabada Maxi Cosi, dışarıda kanguru ile pek güzel idare ettik. Zaten sonra baston puset alınca da, ana kucaklı araba derdimiz tamamen bitti.

Ama Gökçe ile sıkıntımız bitmedi. Ters gidiyor olmak mı, kucakta olmamak mı, gördüğü tek şeyin siyah yüzlü bir koltuk olmasından mı bilmiyorum, hep protesto etti arabadaki yerini. Daha omuzları koltuğa değmeden, göbeğini havaya kaldırıp iki ayağıyla itiyordu kendini. Ona eşlik eden yaygarayı söylemiyorum bile. Ne otururken ne seyrüseferde, bir gün gürültü / protestosuz gidişimiz olmadı. Yanımıza aldığımız onca oyuncağa ve kitaba, söylediğimiz onca şarkıya rağmen.

Hal böyle olunca, Batman’i bekler gibi bekledik oto koltuğuna geçeceğimiz günleri. Oto koltuğu gelecek ve bu ızdıraptan bizi kurtaracaktı. Kurtaracak mıydı gerçekten?

Oto koltuğuna başlamak için alt sınır olan 9 kiloya yaklaşınca, yaklaşan ilk yaşını da bahane edip kızımıza yaş günü hediyesi olarak, onu hareket halinde mutlu edecek ve güvenliğini sağlayacak bir koltuk alalım dedik. Bu onu hem bizim gittiğimiz yönde götürecek, hem de arabadaki yerini yükselteceği için dışarıdaki manzaraya kavuşturacaktı. En iyisi, güvenlisi için biraz araştırma yapınca, kazın ayağının pek de var saydığımız gibi olmadığını anladık.

Volvo mühendislerinin uzun yıllardır yaptığı araştırma der ki, “4 yaşına kadar bebeklerin boyun kasları yeteri kadar kuvvetli olmadığından arabada geriye dönük oturmaları önerilir”. Şimdi piyasada güvenliği ile öne çıkan bir marka kalkıp bir şey söylese dinlemek gerekir mi? Bu ilk beklentimizi boşa çıkaracaktı ama evet. Ama bunun bir tesellisi de vardı aslında: Bebek hiç öne doğru oturmazsa, bunu nerden bilecekti ki?

Üstüne bir de Youtube’daki videoları izleyince, Gökçe’yi eğlenmeyeceği için ters oturtmak istemeyen mühendis eşimi de yanıma çektim. Tamam ters oturacak, o zaman koltuk ne olacak? Bir kere her ne olursa olsun izofix’li olmalı, yani emniyet kemeri ile değil arabaya monte olarak sabitlenmeli. Geriye şu sorulara yanıt bulmak kaldı:

 • Türkiye’de Volvo geriye bakan oto koltuğu satıyor mu? Evet.
 • Arabam Volvo değilse bu koltuğu alabilir miyim? Pek çok satıcının sizi aksine inandırmaya çalışacağına rağmen evet.  Sebebi malum: Ürün gamında bu koltuk olan satış yeri çok az.
 • İstanbul’da bu alımı yapmaya kalkışacak olursam beni bezdirecek şeyler neler? İşte burda derin bir nefes alıyorum… İsim vermeyeyim ama biz  iki bayiden alım yapmaya çalıştık. Alabildiğimiz tek şey ilgisizlikleri karşısında boyumuzun ölçüsü oldu. Bu bayiler, ya siz kilometrelerce öteden gelmenize rağmen, bir Cumartesi günü zaten yarım olan mesailerinden erken çıkacak ya da öğle arasına dek gelmesi sebebi ile ayakla 30 adım mesafedeki molalarından kalkıp “Söyleyin bari stoğunuzda bu koltuk var mı?” sorusuna cevap vermek için kımıldamayacak, piyasada 90 TL’ye oto koltuğu varken 1000 TL ödemeyi göze aldığınız için sizi kayıtsızlıkları ile bezdireceklerdir.
 • Azimliyim gene de ters oto koltuğu alacağım, nerden bulurum? Bu sorunun bana da önerilen en net cevabı Etiler Arkas’tır. Temas kurmanız gereken kişi de çözüm ortağı olarak hareket edeceğine emin olacağınız Koray Bey’dir. Kendisi teknik servisten.

 • Arabam Volvo değil, koltuğu nasıl takacaklar? Ön koltuğun üzerine monte edildiği raylara bir braket takıyorlar ve bu braketteki zincirlere oto koltuğunu sağdan ve soldan kemerlerle sabitliyorlar. Koltuğun arkasından demir bir çubuk çıkıyor bu da arabanın tabanına 90 derece bir açı ile sabitleniyor.
 • Bebeğim öne bakmak istiyor. Ters gitmek istemezse de kullanabilir miyim bu koltuğu? Evet. Normalde önerilen 15 kg.dan sonra öne bakması, dolayısı ile koltuğu bu zamandan sonra 25 kg’ya kadar öne döndürerek kullanabiliyorsunuz. Olur da bu kilonun altında da döndürmek isterseniz döndürebilirsiniz, teknik olarak önerilmiyor ama mümkün.
 • Peki Gökçe koltuğu sevdi mi? Aldığımız ilk gün koltuğu yine protesto etti. Ancak bu o günkü ekstrem trafikten ve sıkışıp kalmışlığımızdan da olabilir. Yan ve arka camlardan dışarı görünüşü çok olmasa da kazandık. Arka koltuktaki başlığı da çıkardığımız için manzara daha fazla. Ama net bir cevap için daha fazla zaman gerek. (1 haftalık kullanımdan sonra gelen edit: Cık . Sevmiyor. Benim kızım bu koltuğu da sevmiyor. Ama bence sevmediği bu koltuk değil, sıkışmak, bağlanmak ve yeni edindiği hareket kabiliyetinin kestiremediği bir süre için elinden alınması. Çünkü slingini ya da pusetini de sevmiyor. Hatta ayrılık korkusu yaşadığı anne kucağı dışındaki kucakları da. Onun istediği evde yayılıp serilmek, emeklemek, çekmece karıştırmak ve özgürce hareket edebilmek. Dışarıda olmayı isteyen ve buna uygun çözümleri araştıran biziz. O yüzden “en iyisi” diye ürettiğimiz çözümler kesmiyor onu.)

Tabii bu büyük bir yatırım. Kredi kartına 6 taksit Volvo koltuğu bir nebze olsun alınabilir kılıyor. Piyasada başka iyi koltuklar da var. Ama iyi koltuklar zaten 750 – 950 bandında fiyatlanıyor. O parayı verecekseniz, etrafta çok olmasa da ters koltuğu siz de düşünün derim.

Öne bakan koltuğu olan ve bu seçimlerinden çok mutlu olan anne arkadaşlarımın olduğunu eklemeden bitirmek istemedim. Belirtmem gerekir ki “geriye dönük koltuk en iyisidir” önermesi için değil, “geriye bakan koltuk da neyin nesidir” diyen ebeveynler için yazdım bu yazıyı.

Bu konuda benden detaylı araştırmalarını sakınmayan, yoğun temposuna rağmen ters oto koltuğunun nasılını, nedenini uzun uzun yazıp konu hakkında beni aydınlatan ve yapmamız gereken alımın koordinatlarını veren Meraklıcüce’nin annesi Nihan Anne’ye teşekkürü de borç bilirim.

Miniklerimizin yolunun her daim açık, karşılaştıkları sürücülerin hep en dikkatliler olması dileği ile.

Paylaş;

 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • email
 • FriendFeed
 • Live
 • Twitter


Bu yazı için 2 Yorum

1 | gülşen

06.02.2012 Kategori: 12:48 pm

ben de bu konuyu araştırıyordum. verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.

2 | editor

07.02.2012 Kategori: 5:48 pm

rica ederim sevgili gulsen anne. bilgilerin isinize yaraması bizi mutlu ediyor.

Yorum Yazın

Arama

    'Twitter'da Bizi Takip Edin     'Friendfeed'de Bizi Takip Edin

Kategoriler

 • No categories

Fotoğraflar

A photo on Flickr
A photo on Flickr
A photo on Flickr
A photo on Flickr
A photo on Flickr
A photo on Flickr
Protected by Copyscape Plagiarism Test